CDEW jest współfinansowany przez Program Operacyjny Kapitał Ludzki, a za jego realizacje odpowiada Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wraz z Ogólnopolska Fundacją Edukacji Komputerowej.
Głównym celem działań jest powszechne wprowadzanie metody projektu do szkół oraz nauczania problemowego poprzez zainteresowanie uczniów przedmiotami przyrodniczymi, matematycznymi w powiązaniu ze sztuką, historią, językiem polskim. Efektem pracy uczniów ma być powstanie multimedialnej encyklopedii oraz udział w grze edukacyjnej, do której pytania ułożą uczniowie z ponad 200 szkół.
Swoboda wyboru tematu, celu działań oraz sposobu realizacji sprawia, że dzieci traktują pracę jako osobiste wyzwanie - poszukują informacji o wielkopolskich osiągnięciach w dziedzinie wiedzy, gospodarki, na temat przyrody i środowiska, historii oraz o Wielkopolanach z terenu swojej gminy, ich działaniach na rzecz społeczności lokalnej.
Projekt będzie realizowany w dwóch edycjach- w bieżącym roku szkolnym (do maja) oraz w roku 2014/2015. Powstały dwa zespoły. Pierwszy, którym opiekuje się pani Elżbieta Królikowska, liczy dziesięć osób z klasy 5a, 5b i 4a; drugi- z klas 5b i 6a działa pod opieką pani Violetty Porębiak. Każdy zespół podzielony jest na dwie mikrogrupy i przygotowuje biogramy dwóch postaci. Grupa pierwsza wybrała postać państwa Sroków z Gowarzewa, grupa druga- Stanisława Ratajczaka z Tulec - powstańca wielkopolskiego oraz Leona Kemnitza - założyciela szkoły w Kleszczewie.
Do ferii zimowych obie grupy spotykały się po zajęciach lekcyjnych, by zbierać materiały i odwiedzać placówki, w których mogły znaleźć potrzebne informacje - Archiwum Państwowe w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Wojskowości, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, spotykały się także z rodzinami omawianych osób, by przeprowadzić wywiady i uzyskać dostęp do dokumentów z archiwów rodzinnych.