Park Orientacji Przestrzennej nazywany również ogrodem zmysłów jest częścią Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Zaprojektowany został w celu oswajania z przestrzenią miejską osób niewidomych i niedowidzących, przede wszystkim uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Zwiedzanie Parku Orientacji Przestrzennej rozpoczęliśmy razem z Panem Michałem, który jest zarządcą ogrodu. Oprowadził nas po pięknym ogrodzie zarówno po jego barokowej części jak i gospodarczo ogrodniczej. W ogrodzie rośnie około trzystu gatunków roślin. Dzieci każdą mogły dotknąć, powąchać ale zapoznały się także z tabliczkami zapisanymi alfabetem Braille’a ,opisującymi poszczególne okazy. Zwiedziliśmy również „świątynię dumania”, z której można podziwiać piękno parku. Spacerując alejkami rozpoznawaliśmy różne nawierzchnie ścieżek, widzieliśmy strumyk i słyszeliśmy wodospad.
W parku spotkaliśmy modele architektoniczne rzeczywistych miejsc, ale również specjalne przyrządy dydaktyczne takie jak: zabawki dźwiękowe, tory przeszkód, równoważnie i wiele innych. Na terenie znajduje się również „ogród sensorycznych doznań” – miejsce oddziaływujące na wszystkie zmysły. Zainstalowano tu również specjalne przyrządy dydaktyczne, takie jak: karylion ziemny, czyli system ziemnych dzwonów rurowych, wydających dźwięki i wibracje, równoważnie, huśtawki, ślizg linowy, przeplotnie, trampoliny, pajęczyny, na których poza rozwijaniem sprawności fizycznej, ćwiczący mogą uczyć się orientacji przestrzennej.
Przedszkolaki poznały trudności z jakimi spotykają się ludzie niewidomi w realnym świecie. Czas spędzony w Parku Orientacji Przestrzennej był nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim był lekcją tolerancji dla naszych przedszkolaków.