Pierwsza edycja Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan zakończona
W czerwcu uczniowie Zespołu Szkół w Kleszczewie zakończyli pracę nad pierwszymi czterema biogramami postaci, które znaleźć się mają w encyklopedii Wielkopolan zasłużonych dla środowiska lokalnego; ludzi, którzy zmieniali oblicze Wielkopolski.
W projekcie bierze udział 226 szkół z terenu naszego województwa- łącznie w encyklopedii znajdzie się 1808 wpisów.
Projekt za główny cel stawia sobie zwiększenie zainteresowania historią i współczesnością regionu, ale także umiejętność posługiwania się nowoczesną technologią, pracy w zespole, korzystania z różnych źródeł informacji i integracji uczniów z różnych klas.
W pierwszej edycji w naszej szkole uczestniczyło 22 uczniów z klas 4-6. Podzieleni zostali na cztery grupy, z których każda wybrała jednego bohatera. Grupę pierwszą prowadziła pani Elżbieta Królikowska. W jej skład wchodzili: Jagoda Baran, Amelia Bielak, Anastazja Chorowicz, Wiktoria Kuberacka, Robert Wysocki, Nikodem Buczma, Mateusz Koszyczarek, Wiktoria Przybył, Jan Mieloch oraz Szymon Wojciechowski.
Grupa ta opracowywała biogram Kazimierza Sroki i Leokadii Sroki, mieszkańców Gowarzewa, którzy w czasie II wojny światowej uratowali z warszawskiego getta żydowską dziewczynkę. Za ten czyn zostali uhonorowani medalem „ Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
W trakcie prac nad zbieraniem danych o wybranych postaciach młodzi badacze nawiązali kontakt z ich rodzinami. Najważniejszym źródłem informacji okazała się pani Alina Krugiołka z Gowarzewa, bratanica Kazimierza Sroki oraz jej brat mieszkający w Jagodnie, Jan Sroka.
Ciekawym doświadczeniem było spotkanie w Domu Kultury w Kostrzynie z panem Kazimierzem Matyskiem, miejscowym regionalistą. Grupa odwiedziła także szereg instytucji: Urząd Stanu Cywilnego w Kostrzynie, Urząd Stanu Cywilnego w Kleszczewie, Archiwum Państwowe w Poznaniu .Wizyty te zaowocowały zdobyciem kserokopii dokumentów: aktów urodzenia obojga bohaterów, aktu zawarcia związku małżeńskiego, zapisu meldunkowego z 1927r., aktu zgonu Leokadii Sroki.
Dzieci poznały ponadto miejsca związane z życiem małżonków: Iwno (pałac i budynek ochronki), Kostrzyn (kościół św. Apostołów Piotra i Pawła), Tulce (cmentarz i kościół), Jagodno (dom rodziny Sroków).
W związku z opracowywaniem pytań do gry edukacyjnej uczniowie mieli okazję odbyć krótką wycieczkę po miejscowościach gminy. Fotografowali kościół w Tulcach, Kleszczewie i Krerowie, szkołę w Ziminie, Tulcach, dworek w Nagradowicach i Tulcach, Urząd Gminy w Kleszczewie.
Z drugim zespołem pracowała pani Violetta Porębiak. Należeli do niego : Nikola Matela, Julia Lika, Wiktoria Melka, Julia Labijak, Martyna Ochowiak, Filip Soroko, Mateusz Kansy- uczniowie klasy piątej oraz Zofia Szczepaniak, Daria Toś, Klaudia Ochowiak, Daniel Socha oraz Klaudia Płóciennik - z klasy szóstej. Wybrali oni z terenu naszej gminy postacie Leona Kemnitza - zasłużonego społecznika i wieloletniego dyrektora szkoły oraz Stanisława Ratajczaka - powstańca wielkopolskiego. Podczas zajęć dzieci miały okazję spotkać się z rodzinami bohaterów biogramów- przeprowadziły z nimi wywiady, obejrzały i skatalogowały pamiątki (zdjęcia, dokumenty, rzeczy, które po nich pozostały w archiwach rodzinnych).
Odwiedziły Archiwum Narodowe w Poznaniu, gdzie miały okazję nie tylko poznać pracę archiwisty, ale także obejrzeć dokumenty z XVIII wieku i spróbować odczytać akt zgonu Józefa Wybickiego; spędziły kilka godzin na Cytadeli - uczestniczyły w lekcji w Muzeum Uzbrojenia i odwiedziły cmentarz powstańców wielkopolskich, zapaliły świeczkę na grobie rodziny Stanisława Ratajczaka.
Praca nad biogramami okazała się dość trudna ze względu na kłopoty z platformą ISPU, na której uczniowie zapisywali zebrane informacje, „wrzucali” zdjęcia i filmy, a w końcu tworzyli biogramy.
Dodatkową atrakcją okazała się realizacja gry edukacyjnej dla wszystkich uczestników projektu (dla ponad 9 tysięcy uczniów). Dzięki niej CDEW-owcy lepiej poznali swoją gminę - pytania dotyczyły historii, środowiska przyrodniczego, legend i administracji „małej ojczyzny”.
Efektem pracy są gotowe już biogramy, które każdy zainteresowany może obejrzeć na stronie www.encyklopediawielkopolan.pl.
Warto zaznaczyć, że cały ciężar pracy spoczął na barkach uczniów - opiekunowie pełnili jedynie funkcję doradczą, organizowali wyjazdy i czuwali nad terminowością wykonywanych działań - od wyboru postaci do encyklopedii, aż po gotowy autorski wpis.
Możemy być dumni z efektów pracy, gdyż recenzenci (specjaliści z dziedziny historii) przyjęli naszą pracę bez żadnych zastrzeżeń.