Dzień Europejski w ZS Kleszczewo
W dzisiejszym świecie nie można żyć, nie wiedząc nic o swoich sąsiadach. Żyjemy w Polsce, ale żyjemy też w Europie. Wiele osób z naszych rodzin, wielu znajomych pracuje za granicami kraju, w różnych miejscach Europy. Stąd pomysł na projekt edukacyjny pt. „Dzień Europejski”.
Głównym celem projektu edukacyjnego jest nabycie umiejętności współpracy z ludźmi o odmiennych charakterach, przygotowanie do funkcjonowania w społeczeństwie. Uczniowie klas 3gA i 3gB zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy, których pierwszym zadaniem było wyszukanie ciekawych informacji o wybranym państwie. Każdy kraj ma swoją historię, ma wiele ciekawych miejsc, w każdym z nich można znaleźć mnóstwo interesujących ludzi. Trudnością było wybranie faktów, które najlepiej opisywałyby dane państwo. Po wyselekcjonowaniu informacji uczniów czekało kolejne zadanie – musieli przygotować ciekawy sposób prezentacji tych danych.
Uczniowie klas trzecich przedstawili następujące państwa: Danię, Holandię, Szwecję, Portugalię, Francję, Włochy, Polskę, Bułgarię, Wielką Brytanię, Hiszpanię. Na powitanie każda z grup przygotowała flagę swojego państwa i przywitała się z publicznością w jego języku. Młodzież, w formie prezentacji multimedialnej, przekazała charakterystyczne informacje o państwach (flagi, budowle, miejsca warte zwiedzenia, potrawy itd.). Każda grupa przedstawiła krótką część artystyczną – utwór kojarzący się z danym państwem oraz scenkę rodzajową. Nie zabrakło ciekawych „obywateli” wybranych państw (np. szwedzkich Muminków lub włoskiego Pinokia). Uczniowie przygotowali również makiety budowli i opowiedzieli o nich publiczności.
Zaproszeni goście byli aktywnymi uczestnikami przedstawienia. Ich zadaniem było odgadywanie państw, z których pochodziły przedstawione postaci lub scenki, nauka podstawowych zwrotów grzecznościowych: proszę, dziękuję, przepraszam. Dla sprawdzenia zdobytej wiedzy o państwach Europy przedstawiciele klas uczestniczyli w quizie. Po nakarmieniu dusz informacjami o świecie, wszyscy spróbowali narodowych potraw przygotowanych przez uczniów klas trzecich.
Uczestnicy biorący udział w podsumowaniu projektu doskonale się bawili, zarówno prezentujący, jak i publiczność. Pamiętajmy jednak, że prawdziwe jest przysłowie „Bez pracy nie ma kołaczy”. Bawiliśmy się dobrze, ponieważ młodzież włożyła wiele wysiłku i poświęciła mnóstwo czasu na przygotowanie Dnia Europejskiego. Efekt ich pracy świadczy o tym, że zamierzony cel został osiągnięty.
Ewa Żak – Kujawa, Katarzyna Boruszak